אלכסנדר זייד

אלכסנדר וציפורה זייד -



מ"בר גיורא" ו"השומר" עד שייך אבריק.
אלכסנדר זייד נולד בסיביר 1886 לאב (יהודי) יצחק אליהו ואם סובוטניקית רבקה שנפטרה בהיותו בן 4 .
המשפחה חזרה לוילנה שם נפטר האב. זייד הצטרף לתנועת פועלי ציון והיה חניכו של מיכאל הלפרין. עם סיום לימודי מסגרות עלה ארצה ב- 1904 .כאן עבד במושבות בעבודות עונתיות. לירושלים הגיע ב- 1907 עבד בה כסתת ושימש מודל בבצלאל.בירושלים התגורר בקומונה עם חבריו ישראל גלעדי ויחזקאל חנקין ו פגש את ציפורה בקר כאשר באה לבקר את אחותה קיילה חברתו של גלעדי. השניים התאהבו ומאז לא נפרדו.

ראיון ברדיו עם טלי זייד בתוכניתו של משה טימור.

1.גיורא זייד וחברו אבו סודה 2.ראשוני אלונים עם זייד וציפורה. 3. מקלפים תירס ליד הבית

4. 1924 משפחת זייד בכפר גלעדי
5. מימין ציפורה משמאל הנרייטה סולד. במרכז אטל מוסק

ציפורה בקר - נולדה בוילנה ב-1892. הוריה מנחם ושושנה ילדו 7 ילדים מהם שרדו שישה : הבכור משה עלה ארצה הראשון לנהל את חוות גולדברג בהרטוב. בעקבותיו עלו הבנות קיילה, (נישאה לישראל גלעדי) רבקה(נישאה לעקיבא רבינוביץ) ציפורה (זייד) ולבסוף עלו ההורים עם אסתר(נישאה למאיר קוזלובסקי) והבן הצעיר יונה.(נאלץ לברוח והתגורר בארה"ב).
משפחת בקר היתה משפחה מלוכדת וחמה, והקשרים בין האחים והאחיות וכל צאצאיהם היוו מקור חוזק ותמיכה הדדית.
זייד היה בין מקימי ארגון "בר גיורא" ששם לו למטרה תחיה לאומית של היהודים בארצם. הוא וציפורה היו בין 17 החברים הראשונים שהגיעו להכשרה בחוה בסג'רה ושם הקימו את ארגון "השומר".
בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה עלו חלק מאנשי השומר לגליל והקימו את קבוץ כפר גלעדי. ביניהם זייד וציפורה עם 2 ילדים,גלעדי וקיילה, מנדלה פורטוגלי ועוד.
בכפר גלעדי חיו זייד ציפורה וילדיהם כ- 12 שנה ושם נולדו התאומים יפתח ויוחנן בשנת 1920 . אולם, לאחר שחל קרע בין המשפחה לרוב חברי הקיבוץ, עזבו זייד ומשפחתו את המקום והגיעו לשייך אבריק היא בית זייד.על הקרע ניתן לקרוא במאמרים של זאב צחור שהתפרסמו בקתדרה. זייד התנגד ללינה המשותפת, להפרדת ילדים מהוריהם ולפרוק המשפחה נושאים שהיו לאידיאולוגיה של חברי הקבוץ. בנוסף התנגד זייד להתבדלות מהמוסדות המרכזיים של הישוב ולאי שיתוף הפעולה של אנשי גדוד העבודה עם ארגון ההגנה.
זייד הגיע לשייך אבריק כשומר אדמות הקק"ל בשנת 1926 .
בשייך אבריק הוא גילה יסודות של עיר עתיקה, ביוזמתו נערכו חפירות ארכיאולוגיות בראשות בנימין מזר - אז מייזלר , שהיה גיסו של יצחק בן צבי. בחפירות זוהתה העיר כבית שערים - עירו של יהודה הנשיא , עיר הסנהדרין. ליד ביתו של זייד נתגלה בית כנסת מפואר מהמאה ה- 2 ולידו רחוב ראשי של העיר.
זייד קידם בחייו את חשיפת העיר ושמר על המערות פן יהרסו ע"י עוברי אורח. לאחר מותו תרמה ציפורה את הפיצויים שקיבלה לטובת המשך פיתוח האתר.
זייד נרצח ליד ביתו ב-10.7.1938 . לאחר שהתבררה זהות הרוצח הוא נורה ע"י אנשי הפלמ"ח בהוראת יגאל אלון.

בול לזכר ארגון השומר , אנשי השומר רכובים וברקע חות סגרה מקום צמיחת השומר